Vintersesongen har klassisk sett vært en tid for å bygge såkalt «base», men mange rolige langturer, og selv så digger jeg de rolige langturene og har skrevet om hvorfor du burde kjøre det i innlegget: Derfor bør du trene rolig langturer. Mer om periodisering har jeg også skrevet om i innleggene triatlontrening for nybegynnere i Ultimate guide til triatlon
Så kommer «baksiden» med å kjøre veldig mye rolige treningsøkter. Ved et «lavt» treningsvolum og lav intensitet så blir kroppens belastningen lav og dermed treningseffekten tilsvarende lav. Et godt innspill er «The Myth of Winter Base Traning» skrevet på Trainingpeaks.
Så hva skal du da trene? Jeg har stor tro på rolig langturer, men det forutsetter gjerne 10 timer trening per uke eller mer. Ved et lavere timeantall så burde de også legges inn intensitet på de rolige langturene. Selv med et veldig høyt volum (20-30 timer per uke) så legger jeg også inn intensitet på de rolige langturene. Dette er fordi det kan være veldig moro og gir god trening i å holde høy intensitet med en sliten kropp. Min favorittøkt blir da det jeg kaller «Kill the Hills», der jeg hovedsakelig har relativt lav intensitet på turen, men kjører hardt eller veldig hardt i motbakkene. Om du sykler i kuppert terreng med veldig lange bakker så kan du kjøre «IM-racepace» i motbakkene, og ved kortere turer, med færre og kortere bakker så kan du kjøre VO2-maksintensitet eller høyere. La terrenget bestemme! Det må heller ikke gjøres under langturene, og det må heller ikke nødvendigvis være sykling. Kortere sykkel, løp og skiturer vil også fungere til denne typen trening.







Men glem ikke flatene – Siden det i triatlon oftest er behov for å kjøre hardt på flatene og det er noe anerledes muskelatur som brukes i motbakkene sammenlignet med flatene så er det viktig å legge inn litt drag på flatene også. Derfor pleier jeg å legge inn 10 min med IM-Racepace+ mot slutten av turen der jeg holder kontinuerlig aeroposisjon. Alternativt så kan kjører jeg 1 min «på» og 1 min «av», med VO2-maksintervaller.
Kill the hills-økter er selvsagt betydelig tøffere for kroppen og mer restitusjonskrevende i etterkant. Det trenger ikke å være et problem så lenge du tar hensyn til det og legger inn lengre restitusjon enn en vanlig rolig langtur.
Hei. Takk for bra blogg. Ca hvor mange prosent av FTP er IM-racepace?