Jeg er sponset av Compressport igjennom den norske distributøren adrena.no, og produkter derfra blir omtalt i innlegget.
Det er ikke til å legge skjul på at det aller beste verktøyet for restitusjon er helt gratis, og heter søvn. Det viktigste er med andre ord å få prioritert dette. I tillegg finnes det svært mange duppedingser etc. som skal bedre restitusjonen, med mer eller mindre vitenskapelig belegg. En del av det tror jeg fungerer, mens mye tror jeg har minimal effekt.
Produsenter av kompresjonsbekledning er naturligvis full av loveord av effekten av nettopp kompresjonsbekledning. En utfordring med dokumentasjonen av påstandene er at det er vanskelig å utelukke den svært betydningsfulle placebo-effekten. Du vet jo strengt tatt om du har på deg kompresjonsbekledning eller ikke. Personlig tror jeg at kompresjonsbekledning ikke gir økt prestasjon isolert sett. Likevel så er jeg rimelig sikker på at det gir bedre restitusjon, spesielt i etterkant av fysiske belastninger som har gitt tøff muskulær belastning, som f.eks. en Ironman.
Mitt verste eksempel på muskulær belastning var etter Ironman Hawaii i 2014. Dagen etter konkurransen dro vi tilbake til Norge som betydde nærmere 24 timer med mer eller mindre stillesitting. Når jeg da kom hjem var beina så hovne at de minnet om tømmerstokker. Og jeg hadde fått en vektøkning på smått utrolige 4 kg(!). Etter 3-4 dager var var vekten tilbake til det den pleier å være og beina så normale ut igjen.

Etter Ironman Hawaii har det vært fast prosedyre i etterkant av konkurranser, etter tøffe treningsøkter eller lengre flyturer, å hive på seg kompresjonsbein og kompresjonstights. Selvsagt hindrer det ikke beina i å bli såre, men det hindrer den overdrevne vannoppsamlingen som både er smertefull og øker restitusjonstiden. Produktene jeg da bruker fra Compressport er Compressport Full Leg og Run compression short. Så kan du lure på hvorfor jeg ikke velger Multisport full tights, og svaret på det er at de ikke gir like god kompressjon som Full leg. Samtidig er det også praktisk å kunne rulle på seg bare bein.






Som sponset utøver er jeg selvsagt ikke helt objektiv, men jeg har testet kompresjonsbekledning fra 2XU, CEP og Zensah, og syntes virkelig at Compressport er i øvre sjiktet. Leggene over mener jeg er bedre enn andre fordi de er lettere, og ikke trekker til seg vann. Full leg gir en større kompresjon enn noe annet jeg har testet.
2 kommentarer til “Tips for bedre restitusjon”